Význam združenia
Potravinárske výrobky a prísady sa získavajú z celého sveta. Spotrebitelia požadujú celoročný prístup k potravinám, ktoré sa kedysi považovali za sezónne potraviny, čo núti výrobcov chemicky upravovať potraviny a vyrábať polotovary tak, aby sa sezónnosť zrušila.
Dovozy potravín a nápojov do EÚ stúpa. Čína sa po prvýkrát v roku 2006 dostala medzi 10 najvýznamnejších vývozných destinácií. Dovoz z Brazílie a Argentíny predstavuje jednu pätinu na celkovom dovoze potravín a nápojov do EÚ. Štatistiky ukazujú značný nárast dovozov z krajín Stredozemného mora (+ 21 %), Ruska (+ 25 %), Číny (+ 25 %), Thajska (+ 22 %), Vietnamu (+ 60 %).
Riziká pre bezpečnosť potravín nerešpektujú žiadne medzinárodné hranice. To, čo v minulosti mohlo predstavovať regionálny alebo vnútroštátny problém, má potenciál stať sa celoeurópskym alebo dokonca celosvetovým problémom, ak sa týka potraviny alebo prísady do potravín, s ktorými sa vo veľkom obchoduje.
Demografické zmeny sa vyznačujú starnutím obyvateľstva, poklesom pôrodnosti, rastom prisťahovalectva, zmenami životného štýlu, ktoré vedú k zmenám spotrebiteľských a stravovacích návykov. Tieto zmeny budú predstavovať nové problémy súvisiace so zdravím, výživou a stravovaním tým, že sa napríklad zmenia predchádzajúce predpoklady o náchylnosti obyvateľov na riziká ( obezita, alergie, znižovanie imunity), príjme potravín ( len málo z domácich zdrojov) a zdravotnom stave obyvateľov.
Na výživu, stravu a ich súvislosť so zdravím sa musí klásť väčší dôraz, ktorý bude sprevádzaný zvýšeným uvedomovaním si osobnej zodpovednosti za zdravie.
U ľudí vzrastá záujem o problematiku jedla a pitia, čo sa nám potvrdilo pri organizovaní akcií Tradičná chuť regiónu HONT v rokoch 2008 a 2009. Nejasný pôvod potravín vzbudzuje nedôveru. Ľudia chcú vedieť, čo majú na tanieri a akým spôsobom sa tieto pokrmy dostávajú na náš stôl.
Občianske združenie Tradičná chuť regiónov Slovenska (číslo registrácie: VVS/1-900/90.340 17, z 26.6.2009) s mottom: „Podporujeme tradície vidieckej kuchyne a zachovanie senzorických vlastností regionálnych jedál a nápojov“ má snahu a cieľ navrátiť tradičnému jedlu jeho dôstojnosť, podporiť poznávanie tradičných chutí jedál a surovín získaných z miestnych zdrojov a vedieť oceniť a vychutnať pôžitok z jedla v regiónoch Slovenska.
To čo jeme a pijeme by malo byť zo surovín dobrej regionálnej kvality, pripravené bez prídavných látok a tradičným spôsobom, ktorý zvládajú len kuchárky, ktorých nie je už tak veľa. Jedlo nemá byť len niečo, čo potrebujeme, aby sme mohli robiť dôležité veci. V jedle, – v spôsobe jeho prípravy, v receptoch, v kultúre stolovania – je uložená historická i kolektívna pamäť, ktoré spolu tvoria základ národnej kuchyne.
Súčasná doba je charakterizovaná globalizáciou vo všetkých sférach života človeka vrátane výroby potravín a stravovania. Výrobcovia potravín a prevádzkovatelia stravovacích služieb okrem toho, že používajú nové technológie, používajú tiež množstvo aditívnych (pomocných) látok, ktoré nielen zlacňujú ich výrobu, ale menia aj tradičné chute a vlastnosti výrobkov. Mladá generácia tak nepozná ani tradičné jedlá, ich receptúry ani ich senzorické vlastnosti a výživovú hodnotu. Hlavným cieľom týchto podujatí bude nielen prezentácia jednotlivcov a skupín, ktorí ešte tieto tradície uchovávajú, ale predovšetkým vzdelávanie verejnosti, aby sa takéto tradície uchovávali aj pre ďalšie generácie, pre rozvoj regiónu a celého Slovenska.